Mělnický kalamář


Mělnický kalamář

Víno z výborného ročníku. Vyznačuje se vyššími kyselinkami, které umožňují delší dobu zrání. V chuti má typickou hořčinku broskvové slupky danou opukovým podložím Mělníka. Suché.

Jen málo vinařských oblastí má vlastní typickou lahev s takto dlouhou tradicí. Známé jsou celosvětově užívané lahve typu Bordeaux, Burgunda nebo Rýnská pistole. Nejblíž ke kalamáři má německá lahev z oblasti Franken, která je v překladu známá jako kozí měch.

Nejstarší zachovaný mělnický kalamář pochází z období okolo roku 1812 a je uložen v archivu mělnického regionálního muzea.

Láhev kalamář pro plnění vínem používali pravděpodobně mezi prvními mělničtí majitelé lékáren, kteří víno vnímali jako přírodní produkt s prokazatelnými léčivými účinky.

Po téměř 100 letech se tato lahev stala nedílnou součástí Mělnické vinařské oblasti. Kalamář k plnění víny používal třeba Cech hostinských, hotel Vykysal nebo Léčivý lékárník Vávra. Z vinařů potom vinařství J. V. Šimonek (později MUM – Miloslav Uher Mělník), vinařství Jsf. Viktorin nebo Svoboda Mlazice. Vlastní kalamář si potom pořídilo i pražské lahůdkářství Oppelt a nechávalo si do tohoto plnit vína dle vlastního výběru.

Mělnický kalamář byl vyroben podle vzoru lahví z roku okolo 1910. Tmavě zelený kalamář užíval Spolek českých hostinských a černý kalamář měl „léčivý lékárník Vávra“. Tmavé sklo má kromě odkazu lékarníka Vávry také pomoci k lepší ochraně vína (proti slunečním paprskům).

Kalamář je v letošním roce naplněn víny Školního statku Mělník (bílé je Ryzlink rýnský z výborného ročníku 2015, který vyhrál Národní soutěž vín 2017, z téměř 150 vzorků).

Za samotným projektem stojí mělnický patriot Tomáš Trejbal, který chce kalamář plnit vybranými mělnickými víny a opět dostat Mělník na světovou mapu vyhlášených vinařských oblastí. Tato cesta je právě na úplném začátku a my doufáme, že povede k co největšímu šíření slávy mělnických vín.